Odcinek 52. Kanban w zarządzaniu projektami, programami i portfolio

Jeśli zarządzasz tzw. tradycyjnymi projektami, składającymi się z nich programami czy całym portfolio firmy, to okazuje się, że wybrane i odpowiednio dostosowane praktyki Kanbanu mogą pomóc Tobie i całej organizacji. Jak? Zapraszam do wywiadu z Teodorą Bozhevą i lektury polskiej edycji przewodnika poświęconego tytułowemu tematowi.

Choć Kanban często stawiany obok Scruma kojarzony jest ze zwinnością, to nic nie stoi na przeszkodzie, by jego wybrane praktyki czy metryki zastosować również w środowisku tzw. tradycyjnego zarządzania projektami, czyli wszędzie tam, gdzie nie mamy skrajnej zmienności, za to głównie skupiamy się na realizacji harmonogramu, zarządzaniu zależnościami czy ryzykiem. Te tematy są bliskie wszystkim kierownikom i kierowniczkom projektów. Jeśli należycie do tej grupy, to może zastanawiacie się…

Czy Kanban może pomóc w tradycyjnym zarządzaniu projektem?

Oczywiście. Jeśli nie wierzycie mi, to zapraszam najpierw do wysłuchania rozmowy z osobą, która ma olbrzymie doświadczenie w tych dwóch światach – Metodzie Kanban oraz zarządzaniu projektami. Uważni słuchacze i słuchaczki mogą kojarzyć Teodorę z modelem dojrzałości organizacyjnej KMM. Była ona gościnią podcastu w odcinku 8.

W rozmowie moja rozmówczyni wspomina o kilku ciekawych, udokomentowanych case studies, które znajdziecie na stronach jej firmy – BerriProcess Agility.

Wracając do samego tematu zastosowania Kanbanu w zarządzaniu projektami, programami czy portfolio, to wydaje się ono naturalne biorąc pod uwagę, że olbrzymia część projektów, nawet infrastrukturalnych, wiąże się z pracą intelektualną, której nie widać, a zarządzanie nią jest wyzwaniem.

W czym konkretnie może pomóc Kanban?

  • zwiększyć widoczność realnego stanu projektu,
  • ułatwić wypełnianie zmiennych wymagań,
  • zwiększyć zgodność projektów z określoną strategią rozwoju.

Brzmi znajomo? A jakże!

Kanban obok, a nie zamiast

Nawet jeśli zakres czy daty projektu są mocno osadzone w kalendarzu, to mimo to często padają pytania o stan wykonania projektu, poszczególnych elementów pochodzących choćby z tzw. WBS, czyli work break-down structure czy harmonogramu takiego jak Gantt chart. Osoby, które prowadzą obecnie projekty mogą obawiać się, że „nowe”, czyli Kanban będzie zmuszał je do zastąpienia lub wyparcia obecnie stosowanych narzędzi i praktyk. Nic z tych rzeczy! Ewolucyjny w swojej naturze Kanban może zaoferować dodatkowe, pomocne narzędzia. Może zdarzyć się oczywiście tak, że lepsze wyprze coś, co robimy obecnie, ale nie jest to zamiarem „kanbanizacji” środowiska projektowego.

Jak zawsze Kanban i jego praktyki, spotkania czy metryki przepływu nie wymagają, by porzucać lub siłowo zastępować coś, co obecnie stosujemy np.: prawidła metodologii takich jak Prince2 czy wskazówki dobrych praktyk IPMA lub PMI, a także wymogów branżowych.

Więcej projektów? Kanban w innej skali!

Praca nad wieloma projektami, które razem tworzą większy byt, taki jak program czy portfolio, to mówiąc z angielska „one level up”. Tu często cedujemy odpowiedzialność i akcje w poszczególnych projektach, ale prowadzących takie strumienie inicjatyw interesuje ogólny, wysokopoziomy podgląd. Te same praktyki są jednak pomocne, by zrozumieć postęp, zależności, ryzyka przekroczenie budżetu czy czasu realizacji, a także zmiany zakresu na wyższym poziomie.

Jeśli to wszystko brzmi ciekawie, to zapraszam Cię do pobrania bezpłatnie i nawet bez konieczności rejestracji polskojęzycznej wersji przewodnika. Wystarczy, że klikniesz w poniższy obrazek. Jeśli Ci się spoboda, to podziel się tym ze współpracownikami 🙂

Plakat Kanban w zarządzaniu projektami

Pomóż innym, podziel się!


Leave a Reply

Masz feedback? Daj znać i nagraj się!