Odcinek 45. Książki o Kanbanie

Skąd czerpać wiedzę o Kanbanie? Podcasty, YouTube, blogi, a może… książki. A jeśli książki, to jakie? Te w oryginale? Stare, nowe? Poradniki czy grube tomy? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w 45. odcinku podcastu, gdzie biorę na warsztat przegląd wydawnictw poświęconych Kanbanowi!

Metoda Kanban czy też szerzej Kanban stosowany do zarządzania pracą intelektualną nie jest już taki młody, stąd wśród papierowych i cyfrowych wydawnictw na ten temat znajdziemy sporo publikacji, które mają już dekadę lub więcej od czasu premiery. Nie wszystkie z nich się w jakiś istotny sposób przedatowały, więc wiek publikacji nie powinien nas zachęcać lub zniechęcać, szczególnie, że wiele nowszych wydawnictw nie dostarcza nic nowego, ani nie robi tego w szczególnie ciekawy sposób. Stąd pozwoliłem sobie na subiektywny wybór pod kątem:

  • książki „pierwszej rekomendacji”
  • poradniki i przewodniki, czyli krótkie formy
  • książki na konkretne tematy

Poniższy wpis zawiera linki do źródeł, z których możecie pobrać lub pod którymi możecie kupić subiektywnie rekomendowane przeze mnie książki. Nie są to linki afiliacyjne, a więc autor podcastu nie ma żadnej korzyści z konkretnych rekomendacji.

Jeśli chcecie wyrazić wdzięczność za rekomendacje, czas poświęcony na selekcję i opis, to wpadnijcie na patronite.pl/kanban

Dzięki, Radek

To co najlepsze z obu światów

W 2010 roku Henrik Kniberg oraz Mattias Skarin publikują krótką, zwięzłą książeczkę, która choć wydaje się że jest już leciwa, to nadal jest doskonałym wprowadzeniem w świat Kanbanu, niekoniecznie rozumianego tu jako Metoda Kanban. Autorzy szczególnie skutecznie wprowadzają w temat osoby, które (jak większość z nas) trafiły do świata zwinności przez Scrum. W łatwy, bazujący na analogiach, prostym języku i porównaniach sposób tłumaczą podstawowe koncepcje i terminy związane z Kanbanen i Scrumem. Już 12 lat temu pokazują, że oba te koncepty nie muszą stać w sprzeczności, bo do czego innego służą. „Kanban and Scrum – Making the Most of Both” dostępny na stronach serwisu InfoQ, gdzie można pobrać ją w formatach PDF, Mobi (na czytniki Kindle) oraz zakupić w wersji papierowej. Co ciekawe, książka dostępna jest w kilkunastu wersjach językowych, w tym polskiej.

Tytuł: Kanban and Scrum – making the most of both

Autorzy: Henrik Kniberg, Mattias Skarin

Cena: bezpłatne e-booki, wersja papierowa płatna

Języki: angielski, polski, inne

Dla kogo? Dobry starter dla tych, którzy chcą zrozumieć, czym jest koncepcja Kanbanu, a znają lub chcą poznać Scrum, a może oba je połączyć. Dobre do rekomendacji dla początkujących.


Kanban w akcji!

Druga z propozycji to już książka pełną gębą i coś, co polecam jako dobre źródło zrozumienia Kanbanu na poziomie praktyk, metryk, a nawet tego, jak go wdrażać. Mowa o książce o tytule oryginalnym „Kanban in Action”, której autorami także są dwaj skandynawowie: Joakim Sundén oraz Marcus Hammarberg.

Dlaczego polecam tę książkę? Znów jest ona o generycznym Kanbanie, co powoduje, że nie trzeba stawać w żadnym z obozów. Zaczyna się od tego, co do nas wielu przemawia, a więcej krótkiego opowiadania, narracji o pewnym zespole, w historii którego pewnie wielu z Was się odnajdziecie. Po części narracyjnej zaczyna się już konkret i napisy tak, że moim zdaniem doskonale będzie to przemawiało do wszystkich wewnętrznych trenerów, Agile Coachy i Scrum Masterów. Będzie o metrykach, będzie nawet o narzędziach i grach.

Książka jest płatna i w języku angielskim. Co polecam? Można zamówić ją na stronach wydawnictwa Manning w wersji elektronicznej lub pakiecie papier + ebook. Wersje papierową możecie znaleźć w polskich księgarniach sprzedających książki zagraniczne oraz w sklepach różnych regionów Amazonu.

Pod nazwą „Kanban” znajdziecie ją również w wersji polskojęzycznej, ale ze względu na kulawe, moim zdaniem, tłumaczenie to nie jest moja pierwsza rekomendacja, choć rozumiem, że czynnik cenowy może zachęcać.

Tytuł oryginalny: Kanban in Action

Autorzy: Joakim Sundén i Marcus Hammarberg

Cena:

  • 41,44 USD (wersja papier + ebook z przesyłką do Polski)
  • 25,19 USD (wersja ebook)
  • ok. 160 – 200 zł w polskich księgarniach online za wersję papierową
  • 33,50 zł za polskojęzyczną wersję e-book (nie polecam ze względu na tłumaczenie)

Języki: angielski, polski

Dla kogo? Książka o tym, gdzie i Kanban może pomóc napisana z dużym przekrojem praktyk, metryk i tego jak wdrażać. Must have dla Agile Coachy i Scrum Masterów.


The Blue Book, od tego się zaczęło!

Jak mówię w podcaście, tak napiszę i tu. Ciężko mówić o książkach o Kanbanie pomijając tę. Pierwsze wydawnictwo na ten temat, które już w 2010 w spójny i kompletny sposób pokazuje, po co można Kanban wdrażać (motywacja), jak to robić (droga ewolucyjna), a na dodatek to książka, którą, mam wrażenie, David napisał będąc jeszcze w doświadczeniu managera, a więc kogoś, kto jest silnie zaangażowany w działanie jednej firmy, zespołu.

Mimo że książka ma swoje lata (wydana w 2010) i na pewno dzisiejsza (Metoda) Kanban to dużo więcej, niż to co znajdziecie w książce, to warto ją przeczytać, warto mieć na półce i do niej od czasu do czasu wracać.

Tytuł oryginalny: Kanban – Successful Evolutionary Change for Your Technology Business

Autor: David Anderson

Cena: ok 130 zł na Amazon.pl

Uwaga: wersję PDF tej książki dostają uczestnicy wszystkich szkoleń akredytowanych przez Kanban University. Jeśli więc wybierasz się na takie szkolenie, np. do mnie (leanagile.ninja) to może warto się wstrzymać z zakupem 🙂

Języki: angielski, niemiecki, portugalski, francuski, japoński, chiński, bułgarski, hiszpański

Dla kogo? Można od tej książki zacząć, ale może nie bez przyczyny dajemy ją adeptom Kanbanu w trakcie szkolenia. Warto przeczytać ją, jeśli jest się i Agile Coachem, i konsultantem i managerem.

Czy nie da się krócej? Da, sprawdź przewodniki!

Z jednej strony wraca pytanie o to, jaką przeczytać książkę, a z drugiej zajęci i zoptymalizowani za zajętość managerowie nie mają czasu na czytanie całych książek. To samo tyczy się zespołów. Odpowiedzią choć nie równoważną książce są przewodniki lub poradniki, a więc formy krótkie i zwięzłe. Oto kilka z nich.

Oficjalny przewodnik po Metodzie Kanban

Autorzy: Susanne i Andreas Barthel

Cena: bezpłatny PDF

Języki: angielski, polski i 15 innych wersji językowych

Dla kogo? Dla każdego. Aktualny, konkretny, ale nie pozbawiony analogii przewodnik po Kanbanie rozumianym jako Metoda.

Jeśli się wahasz, to zapraszam do rozmowy z autorami w moim podcaście – Odcinek 33. Jak prosto wyjaśnić Kanban?

Tytuł: Essential Kanban Condensed

Autorzy: David Andreson i Andy Carmichael

Cena: bezpłatny PDF, dostępna wersja drukowana po angielsku

Języki: angielski, polski i inne

Dla kogo? Jeśli szukacie dokumentu podobnego do Scrum Guide’a, a więc przewodnika, w którym roi się od definicji, wykresów i który „przelatuje” przez całość Metody Kanban od wartości po metryki i kadencje, to ten dokument będzie często otwieranym plikiem.

Tytuł: Kanban Guide for Scrum Teams

Autorzy: Scrum.org po przewodnictwem Stevea Portera, Yuvala Yereta, Daniela Vacanti

Cena: bezpłatny PDF

Języki: angielski, polski i wiele innych wersji językowych

Dla kogo? Zdecydowanie dla praktyków Scruma, ale niestety nie dla osób, które szukają innej formy organizacji pracy niż Scrum. Professional Scrum with Kanban wymaga od zespołu/organizacji praktykowania w całości Scruma.

Uwaga: obecnie na stronach Scrum.org można już znaleźć wersję PL zgodną z nowym Scrum Guidem.

Tytuł: Kanban Guide

Autorzy: Daniel Vacanti, John Coleman

Cena: bezpłatny PDF

Języki: angielski, polski i inne

Dla kogo? Na Kanban można patrzeć inaczej niż na Metodę i tak robią autorzy tego przewodnika. Dobry starter, jeśli ktoś chce zrozumieć wszystkie obozy Kanbanowe. Pod wieloma innymi nazwami znajdziemy te same koncepcje, co u konkurencji, ale warto ten język znać.

Gryźmy się w metryki

Rozumienie metryk przepływu, z których korzysta (Metoda) Kanban to podstawa zarządzania pracą w oparciu o dane o więcej niż myślenie życzeniowe. Jeśli miałbym polecić jedną książkę na ten temat, to będzie to książka, której tytuł pada codziennie w wielu miejscach pracy, wielu zespołach, ale niestety w niewielkiej części z tych miejsc i okazji ktoś dysponuje wiedzą i danymi, by na to pytanie odpowiedź. Mowa oczywiście o pytaniu: „Kiedy to będzie gotowe?” i taki tytuł nosi książka Dana Vacantiego, w której solidnie wyjaśnia on metryki, wykresy i cały koncept rozumienia pracy w sposób statystyczny i prognozowania pracy.

Tytuł: When Will It Be Done?

Autor: Daniel Vacanti

Cena: PDF via LeanPub 20-25 USD, wersja papierowa w Polsce ok 125 zł

Języki: angielski

Dla kogo? Jeśli chcesz zrozumieć jak mierzyć i jak wizualizować podstawowe miary, a następnie używać tego do prognozowania pracy, terminów wykonania. Każdy Agile Coach, ale przede wszystkim i manager powinien to znać.

Wgryźmy się w STATIK

STATIK to skrótowiec od System Thinking Approach to Introducing Kanban, który oznacza pewien określony, sprawodzony w praktyce sposób na rozpoczynanie przygody z Kanbanem w danym zespole, czy obszarze. Podejścia tego uczymy w ramach szkolenia Kanban System Design, ale pewnie można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest połączenie podejścia STATIK z metodą treningową TBR – training from the back of the room. I efektem takiego mariażu jest książka Justyny Pindel „Kanban Compass”. Justyna podzieliła kolejne kroki STATIK na warsztatową pracę, w ramach której to raczej zespół, a nie trener czy coach prowadzą zespół przez tę przygodę.

Tytuł: Kanban Compass

Autorka: Justyna Pindel (wreszcie kobieta wśród autorów!)

Cena: 10-13 USD

Języki: angielski

Dla kogo? Zabierając się za tę książkę warto już wiedzieć, czym jest Metoda Kanban, trochę o jej zasadach i praktykach (dlatego też ta rekomendacja jest na końcu) i jeśli chcecie w ciekawy sposób poprowadzić swój zespół w stronę Kanbanu to będzie dobry… kompas. Nie musicie tu być specami od metody TBR, ale format, jaki proponuje autorka na pewno przyda się w czasie pracy zdalnej i rozproszonej, gdy całodniowe warsztaty nie wchodzą w grę.

Uwaga: rozmowę z Justyną o Kanban Compass znajdziecie w odcinku 19. podcastu.

Pomóż innym, podziel się!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz feedback? Daj znać i nagraj się!