Odcinek 36. Jak prosto wyjaśnić Kanban?

Jak prosto wyjaśnić Kanban? Czy musimy w tym celu uciekać się do skomplikowanego i hermetycznego słownictwa? Czy da się użyć prostej analogii, by objaśnić całą koncepcję i poszczególne terminy? Tak! Pomocą w tym jest Oficjalny przewodnik po Metodzie Kanban, który od niedawna dostępny jest również po polsku.

Zrozumieć, żeby wyjaśnić

Znacie powiedzenie, że „jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić – to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz„? To jeden z cytatów, które przypisuje się Albertowi Einsteinowi. Nie będę dociekał, czy istotnie był on jego autorem, a w zupełności się z nim zgodzę. I piszę to jako trener, a kiedyś choćby instruktor żeglarstwa.

Współczesny świat wcale nie ułatwia wyjaśniania pewnych koncepcji, bowiem bardzo często lądujemy w wąskich obszarach specjalizacji, gdzie przesiąkamy żargonem i nie potrafimy wyjaśnić rzeczy w istotnie prostych i, co ważne, pomocnych również osobom spoza naszej branży.

Nie inaczej jest z Kanbanem. Jak wyjaśnić go po „niekanbaniarsku”? Z pomocą przychodzi krótki dokument wydany wcześniej w tym roku przez Kanban University – „The Official Guide to Kanban Method”. Od niedawna przewodnik ten dostępny jest również w języku polskim.

Oficjalny Przewodnik po Metodzie Kanban po polsku!

Przewodnik, czyli jak prosto wyjaśnić Kanban?

W 36. odcinku przedstawiam Wam ten krótki dokument, to jakie zawiera treści i do kogo jest skierowany. Nie chcąc jedynie „reklamować” dokumentu, który przetłumaczyłem zaprosiłem do wywiadu autorów oryginału – dwoje niemieckich trenerów i konsultantów Metody Kanban – Susanne i Andreasa Bartelów, którzy na co dzień tak, jak ja pracują nie tylko jako trenerzy, ale również konsultanci i coache wewnątrz organizacji.

Z wywiadu dowiecie się, skąd wziął się pomysł na przewodnik, co czyni go przystępnym i dosyć nietypowym w porównaniu do innych przewodników. O czym mowa? Kluczowym elementem przewodnika jest analogia zarządzania pracą (do tego jest Kanban) oraz ruchu drogowego na autostradzie. Jak różne typy pojazdów, pasy ruchu, znaki czy zasady mają się do elementów składowych systemów i Metody Kanban.

Zapraszam do wysłuchania odcinka oraz naturalnie podzielenia się. Tym razem nie tylko samym odcinkiem, ale i opisywanym przewodnikiem, który w wersji:

 • angielskiej,
 • niemieckiej,
 • tureckiej,
 • chińskiej,
 • włoskiej,
 • portugalskiej,
 • hiszpańskiej,
 • rosyjskiej.

a teraz także polskiej znajdziecie na stronach Kanban University

Przy okazji publikacji tego odcinka chciałem podziękować Ani Radzikowskiej za korektę tłumaczenia!

Chcesz więcej?

Jeśli ten odcinek będzie pierwszym, którego wysłuchasz, a może pierwszym, który komuś polecisz, to warto wiedzieć, jak szukać w podcaście dalszych, powiązanych treści. Oto pomocna mapa:

Jeśli ten odcinek dostarczył Ci ciekawych treści, może warto podzielić się nim z innymi?

Jeśli nie masz z kim podzielić się w firmie, to wrzuć go na swoje media społecznościowe lub wyślij go pierwszej osobie, jaka przyjdzie Ci teraz na myśl.

Mało? Chcesz otrzymać więcej praktycznej wiedzy? Dołącz do newslettera! Co w nim?

 • porady z serii „Lepsze daily”,
 • archiwum podcastu, czyli: co było, gdy Cię nie było ;-),
 • słownik Kanbanu (rozszyfrowuję dla Ciebie najważniejsze hasła, aby łatwiej Ci było zaznajomić się z Kanbanem),
 • i inne niespodzianki :-).

Jak dołączyć? Proste!

Kliknij tutaj, podaj adres i gotowe.

Uważasz, że podcast niesie wartościową wiedzę i chciałbyś przyłożyć rękę do jego dalszego rozwoju?

Zostań Patronem/Patronką! Dzięki niecałej „dyszce na kawę” pomagasz mi pokryć koszty utrzymania domeny, hostingu oraz montażu i edycji podcastu, a co ważniejsze – dajesz wyraz uznania dla mojej pracy :-D.

A jeśli chcesz poznać metodę Kanban od podszewki, wziąć udział w grach i symulacjach na prawdziwych, „żywych” przykładach, to zapraszam Cię do udziału w szkoleniach: https://www.leanagile.ninja/

Śmiało rezerwuj miejsce na wybranym szkoleniu, a ja przekażę Ci wszystkie szczegóły w wiadomości mailowej.

Do następnego razu!

Pomóż innym, podziel się!


One Reply to “Odcinek 36. Jak prosto wyjaśnić Kanban?”

Leave a Reply

Masz feedback? Daj znać i nagraj się!