Quo vadis, Agile? 2022

Odcinek 39.

Dokąd zmierza zwinność? Gdzie jest teraz agile? Jakie można mieć nadzieje, a czego się obawiać w kwestii dalszego rozwoju zwinnego podejścia? Co z wyzwaniami dla osób w rolach Scrum Masterów i Agile Coachy? O tym wszystkim w wyjątkowym odcinku-crossoverze, czyli rozmowie z twórcami najpopularniejszego polskiego podcastu o zwinności – Porządny Agile: Jackiem Wieczorkiem i Kubą Szczepanikiem.

39. odcinek „Kanbanu przy kawie” to pisząc modną notacją:

KPK x PA

a więc „Kanban przy kawie” spotyka Porządny Agile.

„Quo vadis, agile?”, czyli o czym rozmawiam z Kubą i Jackiem

Jak to nazwać?

Zaczynamy od niełatwej próby nazwania, niekoniecznie jednym rzeczownikiem, tego, czym zajmują się osoby, których zawodową rolą jest pomoc organizacjom w kwestii tego, jak pracować?

Skąd takie pytanie? Na rynku widać coraz większą dywersyfikację tytułów. Firmy odchodzą od tradycyjnych „stanowisk” Scrum Mastera czy Agile Coacha. Tytułu Agile Coacha wstydzą się chyba nawet niektórzy spośród piastujących to stanowisko, bo niestety mamy do czynienia ze swoistą inflacją pojęć.

Pojawiają się jednak role i tytuły Agile Delivery Managerów, Delivery Leadów, Specjalistek i ekspertów od sposobów pracy. Czy to tytuły bez pokrycia, czy może jakaś istotna zmiana sygnalizująca wyjście poza Scrum czy agile skupione na części delivery procesu?

A co z odpowiedzialnością (accountability) Scrum Masterów?

Kolejnym tematem jest próba porównania doświadczeń i obserwacji na temat oczekiwania od Scrum Masterów jawnej współodpowiedzialności za efektywność pracy zespołu. Mówiąc wprost nie wszystkim to odpowiada, a przecież to sugeruje najnowsza wersja Przewodnika po Scrumie?

Agile w pandemii

A jak ma się do tego wszystkiego pandemia i praca zdalna? Rozwoju branży IT nie powstrzymał ani sam wirus, ani kolejne fale lockdownu. Nie spowolnił go Brexit, którego obawiano się na rynkach „pracujących” dla Zjednoczonego Królestwa, do których należy choćby Polska. Czy wzrost zapotrzebowania na zespoły, firmy i produkty jakoś odstawia agile na boczne tory czy wręcz przeciwnie?

Uważni słuchacze Porządnego Agile’a mogą pamiętać odcinek z początku roku 2020 zatytułowany „7 trendów w agile na przyszłość” nagrany przez Jacka i Kubę jeszcze przed wybuchem pandemii. Ile sprawdziło się z ich ówczesnych przewidywań?

Był to czas, kiedy wyłącznie zdalna praca Scrum Mastera wydawała się jakąś karykaturą. Czego powinni się więc nauczyć tzw. agenci zmian, jeśli chcą być pomocni i wartościowi dla organizacji rozproszonych?

Scrum mlekiem i miodem płynący

Nawiązując do tematu edukacji i rozwoju szczególnie w kierunku roli Scrum Mastera nie sposób przemilczeć faktu, że w ogólnym trendzie marszu ludzi, którzy dotąd nie mieli nic wspólnego z IT pojawia się coraz to więcej obietnic, że to właśnie przez rolę Scrum Mastera można dostać się do tej krainy mlekiem, miodem i wysokimi płacami płynącej. Choć ciężko jednoznacznie powiedzieć, że jest tylko jedna właściwa ścieżka prowadząca do tej profesji, to obiecywanie oraz sprzedawanie takich obietnic osobom, które mogą nie wiedzieć, na co się piszą może być nieetyczne i szkodliwe.

Agile czy Agility poza IT?

Na koniec pytanie o rozwój zwinności poza typowymi zespołami developerskimi. Czy obserwowany „hype” przyniesie nam więcej złego czy dobrego?

Coś dobrego na przyszłość?

Czego Kuba, Jacek i ja wypatrujemy myśląc o pozytywnych wydarzeniach w świecie zwinności? Nie, nie jest to nowa wersja frameworku SAFe. Sprawdźcie sami!

Na koniec należyte podziękowania dla obu Panów stojących za marką „Porządny Agile” za zaproszenie do współpracy. Wielkie dzięki za wspólną rozmowę, która mamy nadzieję przyniesienie wartość i nakłoni do refleksji, a może i nowych inspiracji. Na pewno znajdziecie je w książce Jacka, czyli „Labiryntach Scruma” oraz zapowiedzianej kilkanaście dni przed premierą tego odcinka, książce Kuby, o której znajdziecie więcej na www.zwinneorganizacje.pl

Pamiętajcie, że jeśli „Kanban przy kawie” przynosi Wam wartość i ciekawe treści możecie zostać jego Patronkami i Patronami. Wystarczy krótka wizyta na www.patronite.pl/kanban, gdzie możecie postawić twórcy wirtualną kawę :).

Pomóż innym, podziel się!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz feedback? Daj znać i nagraj się!