Odcinek 34. – Czym mierzyć? Przegląd narzędzi do metryk przepływu

Wiedzieć, co mierzyć to jedno. Używać odpowiednich narzędzi do generowania i śledzenia metryk, to drugie. Zapraszam do przeglądu narzędzi służących do śledzenia metryk przepływu. Znajdziesz tu narzędzia bardziej i mniej techniczne, wspierające użytkowników serwerowych, chmurowych wersji JIRA oraz Azure DevOps, Trello czy Asana. A może najlepsze, najbardziej elastyczne narzędzie już masz w swojej organizacji?

Najpopularniejsze narzędzia do wizualizacji danych

W poprzednim odcinku omówiłem i zwizualizowałem najpopularniejsze metryki przepływu. Tym razem opowiadam Wam o sposobach wizualizacji danych z najpopularniejszych narzędzi do śledzenia i organizacji pracy:

 • Atlassian JIRA (wersja serwerowa i chmurowa)
 • Microsoft Azure DevOps
 • Trello
 • Asana

Jakie narzędzia przedstawiam?

Narzędzia “ręczne”

Tak nazywam sposób wizualizacji danych oparty o popularne analogi tablic sucho ścieralnych z karteczkami jak Mural, Miro, Jamboard od Google czy Whiteboard od Microsoftu. Za pomocą takich prostych, zwykle już obecnych w firmach narzędzi, możemy zaangażować zespół w budowanie wykresów takich jak histogram czasów realizacji czy wykres przepustowości. Co prawda mogą wydawać się “nieprofesjonalne”, ale w rzeczywistości są niezastąpione, jeśli chodzi o edukację – jak budować metryki, zaangażowanie zespołu w ich śledzenie oraz animowanie rozmów o metrykach.

Myślę, że ma tu swój udział tzw. efekt IKEA, a więc to, że do ręcznie złożonego mebla przywiązujemy większą wartość. Podobnie metryki, które budujemy wspólnie stają się bardziej “nasze”.

Narzędzia dedykowane metrykom

W tym rozdziale poznacie narzędzia stworzone z myślą o wyciąganiu i wizualizacji danych z narzędzi, w których dane metryki nie są dostępne lub też są co najmniej niewystarczające. O czym mowa?

Jira Flow Companion

Pierwszym narzędziem jest Jira Flow Companion – prosta wtyczka do przeglądarki Google Chrome, które “robi robotę” lokalnie w przeglądarce. Użytkownicy czy to serwerowej, czy chmurowej JIRY mogą wygenerować podstawowe metryki, a także modele Monte Carlo. Oto kilka przykładów:

Histogram czasów realizacji z JIRY.
Histogram czasów realizacji wygenerowany przy pomocy Jira Flow Companion.
Wykres przepustowości wygenerowany z Jira Flow Companion.
Wykres przepustowości wygenerowany z Jira Flow Companion.
Skumulowany diagram przepływu wygenerowany przy pomocy Jira Flow Companion.
Skumulowany diagram przepływu wygenerowany przy pomocy Jira Flow Companion.

Narzędzia dedykowane dla JIRY

Narzędziami, które można do serwerowej JIRY podłączyć, by uzyskać podobne wykresy są wymienione w podcaście:

 • Swiftly
 • Actionable Agile
 • Poniżej możecie zobaczyć wykres przebiegu czasów realizacji (scatterplot) wygenerowany z JIRY właśnie z pomocą Actionable Agile. Narzędzie to dostępne jest zarówno jako add-on do Jiry (server i cloud) oraz Azure DevOps, a także usługa SaaS (software as a service), gdzie możliwe jest dodatkowo wsparcie dla Trello.

  Na tym wykresie widzimy jak kształtowały się czasy realizacji kolejno kończonych elementów pracy.
  Na tym wykresie widzimy jak kształtowały się czasy realizacji kolejno kończonych elementów pracy.
 • Nave
 • Narzędziem, którego sam używam najczęściej jest Nave, który dostępny jest jako usługa internetowa, do której możemy wgrać dane wyeksportowane z JIRY serwerowej w postaci pliku i opracować dane w chmurze. To pozwala nam np. na anonimizację danych (eksport tylko konkretnych wartości lub ich edycję po eksporcie).

  Najwygodniejszym jest jednak połączenia Nave i JIRY w wersji cloud, dzięki czemu uzyskujemy wykresy czy prognozy w czasie rzeczywistym dla danych wyświetlanych na określonej tablicy Kanban. Co ciekawe: nie musimy się tu ograniczać do jednego projektu, bowiem jeśli odpowiednio stworzymy tablicę w JIRA, to może ona pokazywać dane składające się na produkt lub projekt śledzony w kilku projektach.

  Nave ma najbardziej przyjazny interfejs i dzięki opłacie od Dashboardu nie wymaga dużych nakładów finansowych, jak w przypadku niektórych narzędzi opartych o licencję produktu takiego jak sama JIRA.

  Nave pozwala również na elastyczne prognozowanie pracy za pomocą metody Monte Carlo. Poniżej znajdziecie kilka przykładów metryk z Nave.

  Wykres przebiegu (scatterplot) pokazujący elementy kończone w ciągu kilku ostatnich miesięcy.
  Wykres przebiegu (scatterplot) pokazujący elementy kończone w ciągu kilku ostatnich miesięcy.
  Histogram czasów realizacji z zaznaczonymi wskaźnikami prawdopodobieństwa.
  Histogram czasów realizacji z zaznaczonymi wskaźnikami prawdopodobieństwa.
  Modelowanie Monte Carlo próbujący prognozować datę ukończenia obecnie znanego zakresu.
  Modelowanie Monte Carlo próbujący prognozować datę ukończenia obecnie znanego zakresu.

  Nave oraz Actionable Agile są również narzędziami, które pomogą automatycznie skorzystać z lepszych metryk użytkownikom Azure DevOps.

  Narzędzia Business Intelligence

  Trzecią kategorią narzędzi, o jakich warto pomyśleć są aplikacje, które coraz częściej mamy już w swoich firmach. Myślę tu o narzędziach do obróbki, wizualizacji danych takich jak Tableau czy Power BI. To kombajny, które często służą analitykom, produktowcom, marketingowcom do śledzenia danych i ich sprawnej wizualizacji. Czy możemy użyć ich do wizualizacji metryk przepływu? A jakże!

  Jeśli mamy już w firmie takie narzędzie, to sprawa jest prosta. Zwykle licencję na nie mają “magicy”, którzy opracowują różne dashboardy dla koleżanek i kolegów i jeśli to oni przygotują dla nas taki board z interesującymi nas wykresami, to możemy uniknąć kosztu dodatkowej licencji, a jedyne co będzie potrzebne to kilka godzin ich pracy.

  Czy warto się w to bawić? Na podstawie doświadczeń firm, z którymi pracuję mogę powiedzieć: jak najbardziej. Użycie takich narzędzi daje największą elastyczność, możliwość eksperymentowania, karmienia narzędziami odpowiednimi danymi np. zamiast stosować domyśle momenty przejścia między stanami w JIRZE możemy użyć własnych wartości śledzonych w zdefiniowanych polach (custom fields).

  Narzędzia dedykowane Metodzie Kanban?

  Należy wspomnieć (i przy okazji zapowiedzieć), że istnieją również narzędzia, które służą nie tylko analizie danych z innych narzędzi pod kątem metryk przepływu, ale od podstaw są zbudowane z myślą o organizacji pracy zgodnie z praktykami Metody Kanban. To wymaga naturalnie migracji z obecnych narzędzi do nowych i choć może wydawać się rewolucyjne, to często wyzwoli nas z ograniczeń obecnych narzędzi.

  A Ty czego używasz do generowania metryk?

  Na jakie natrafiasz problemy?

  Daj znać w komentarzu lub na mediach społecznościowych: LinkedIn, Facebook, Twitter.

  Dzięki!


  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *