Odcinek 31. Od czego zacząć transformację Agile? Cz.1

Od czego zacząć transformację Agile? Czy musimy sprowadzić konsultantów? Zapewnić 80% pracowników certyfikowane szkolenie gwarantujące wiedzę? Czy zaczynamy od budowy nowej struktury organizacyjnej obejmującej trajby, skłody i gildie? No i nieśmiertelne – czy będziemy po niej pracować w Scrumie, czy Kanbanie? A może warto zacząć od zbudowania wspólnej wizji celu i badania tego gdzie powinniśmy działać zamiast wywarzać drzwi otwarte na oścież?

Dwa kolejne odcinki podcastu będą poświęcone tematowi bardzo szerokiemu i ciągle aktualnemu – jak zacząć drogę transformacji zwinnej? Jak ugryźć to by nasza firma stała się prawdziwie „Agile” (przez duże A). Poszukiwania odpowiedzi na te pytania zaczynam od rozmowy z gościem.

Mike Burrows to człowiek instytucja. Brytyjczyk, który po wielu latach pracy w branży zacząć budować własny przepis na to jak podchodzić to nietrywialnego tematu transformacji organizacji. Nie przez narzędzia, nazwy czy frameworki, ale przez.. no właśnie?

Zbudowanie porozumienia w grupie ludzi, którym przyjdzie iść przez drogę takiej transformacji a najlepiej również żyć z jej efektami (nie skutkami). Mike jest pragmatykiem, który doskonale dobiera i łączy te narzędzia, których potrzebuje organizacja – lean, agile, Scrum i oczywiście Kanban. W światku Kanbanu jest choćby znany jako autor książki „Kanban from the Inside” która jest najszerszych dotąd znanym mi źródłem informacji o wartościach Kanbanu.

Ci z Was, którzy zetknęli się z symulacjami Kanban prawdopodobnie znają Featureban – prostą grę, która często jest pierwszym krokiem na drodze rozumienia limitów WIP czy metryk przepływu.

Tym razem jednak proszę Mike’a o to by opowiedział nam o tym czym jest Agendashift, którą najkrócej można podsumować poniższych hasłem…

A gdybyśmy zaczęli od autentycznego porozumienia co do celów nim zdecydujemy o rozwiązaniach?

What if we put authentic agreement on outcomes ahead of solutions?

Agendashift to nie tylko filozoficzne frazy. Wręcz przeciwnie, to praktyczne, gotowe do użycia formaty odkrywania celów transformacji, czy badania tego, na czym powinniśmy się skupić. Swoiste narzędzie badania organizacji, jej części a nawet tylko zespołu. O tym czym jest już w 31. odcinku podcastu a kolejny odcinek to pogłębienie narzędziownika i tym ankiety Agendashift.

Jeśli ten odcinek przyniósł Ci wartość to możesz pomóc innym go poznać. Wystarczy, że podzielisz się nim na mediach społecznościowych, gdzie masz do wyboru LinkedIn, Facebook lub Twitter albo wystawić mu dobrą ocenę, zasubskrybować go lub napisać recenzję na platformach Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, czy Soundcloud.

Co jeszcze? Możesz dołączyć go grona patronów i patronek podcastu na patronite.pl/kanban

Jeszcze coś? Po prostu napisz do mnie, to największy zastrzyk energii.

Dobrego odsłuchu!

Pomóż innym, podziel się!


Leave a Reply

Masz feedback? Daj znać i nagraj się!