Odcinek 16. – Czy Kanban się skaluje?

Czy Kanban się skaluje? Czy można użyć go poza poziomem zespołu? Może nawet do uzwinnienia całej organizacji? To często zadawane pytanie, na które odpowiedzi znajdziecie w najnowszym odcinku podcastu. Poznaj Kanban, który stanowi alternatywę dla najpopularniejszych „wzorców” skalowania zwinności w organizacjach a więć SAFe, LeSS, Nexus, Scrum at Scale czy model Spotify!

Kanban to coś więcej niż tylko narzędzie wspomagające pracę zespołu czy pojedynczej jednostki w organizacji. Kanban można zeskalować w 3 wymiarach stosując te same proste praktyki i zasady. Dowiedz się jak!

Masz pytania a może nawet doświadczenia związane z rozprzestrzenianiem Kanbanu poza zespół? Skalowaniem go do poziomu portfela produktów, całej organizacji?

Zostaw wiadomość!

PS Pamiętaj, że podcast można znaleźć w Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Soundcloud i Stitcher.

Pomóż innym, podziel się!


2 Replies to “Odcinek 16. – Czy Kanban się skaluje?”

 1. Rafał Droździewicz

  Cześć Radku, czy masz jakieś narzędzia, które rekomendujesz do skalowania kanbana? e.g. wiele upstreamów, kóre skupiają się na jednym zespole, a następnie przejście do delivery (przepływy mogą być takie same albo inne). Generalnie jak definiować wiele przepływów/sieci kanbanów w jakimś narzędziu elektronicznym? Jeśli mówimy o skali, to najcześciej dotyczy dużych organizacji, które mają ustandaryzowane narzedzia typu Azure/JIRA i nie jestem przekonany, czy one wyczerpują temat skalowania Kanbana.

  • Radek Orszewski

   Cześć Rafale,

   dzięki za komentarz i domyślam się, że również i wysłuchanie odcinka ?

   Narzędzia to bardzo ważny temat i tu… mały teaser. Jest w przygotowaniu dedykowany odcinek na temat narzędzi przyjaznych Kanbanowi ?

   Ale do rzeczy.. Naturalnie niektóre narzędzia są skrojone z myślą o Kanbanie i jego skalowaniu i tu jest łatwiej. Przykłady: Kanbanize czy SwiftKanban, które są rozwijane w ciągłej komunikacji/partnerstwie z Kanban University. To, że organizacje nie są chętne zmianie narzędzi, to smutna rzeczywistość. Z jednej strony wydaje się, że to duży skok i koszt, ale z drugiej nie dostrzegamy masy czasu/wysiłku włożonego z użycie nieelastycznych narzędzi, czy straty tym powodowane.

   Osobiście nie mam za wiele doświadczenia z AzureDevOps, ale w przypadku JIRY nie jest łatwo, ale nie jest beznadziejnie. Jeśli masz uprawnienia administratora to już w górki, bo można zmapować przepływy upstreamu i downstreamu, ewentualnie zrobić ich kilka tak, że zadania z kilku różnych procesów upstream wchodzą do takiego samego przepływu downstream, lub jeszcze bardziej kombinować. Dużo daje się zrobić przez customizację pól (klasy usług, itp). ale ograniczeniem są niestety bardzo proste WIP limity i metryki. Z metrykami można sobie pomóc przez dodanie do JIRY narzędzi zewnętrznych (getnave.com, który działa też z innymi narzędziami – Azure, czy nawet Trello).

   Pracuję również z organizacjami, które pozostając przy nazwijmy to „legacy toolingu” jak JIRA rozwijają własne wspomagacze w postaci dashboardów Tableau czy PowerBI.

   Mam nadzieję, że trochę to wyjaśnia.
   Daj znać czy masz konkretny design do przepracowania ?

Leave a Reply

Masz feedback? Daj znać i nagraj się!