Odcinek 50. Dobry Kanban w Jirze cz.2 – Jira Flow Companion

Nie powinniśmy myśleć perspektywą narzędzia? Jasne, ale bez narzędzi czasem niektóre czynności trwają dłuuugo lub są bliskie niewykonalności. Jeśli nasza organizacja używa do zarządzania zadaniami popularnej Jiry, to okazuje się, że nie wszystko stracone, jeśli chcecie pracować z metrykami przepływu i to zupełnie za… free. Poznajcie Jira Flow Companion i dowiedzcie się, co można za jego pomocą wyciągnąć.

JIRA? Love it, have it, have it 🙂

W środowisku zwinnym (agile) tematem rzeką jest pytanie: czy szalenie popularne narzędzie jakim jest JIRA to przekleństwo czy dar? Z jednej strony przez swoją konstrukcję czy nazewnictwo bezsprzecznie wpłynęło na zespoły i organizacje, jest oskarżane o bycie antyprzykładem tego, jak powinno wyglądać narzędzie do współpracy. Z drugiej strony są tacy, którzy mówią, że po pierwsze może trafić się coś gorszego (Azure Dev Ops, hłe, hłe ;)), ale jeśli masz możliwość pełnej administracji i dodania kilku add-on’ów rozszerzających funkcjonalności, to nie jest tak źle. No właśnie..

Co jeśli:

  • nie mam praw administratora Jiry,
  • nie mogę instalować dodatków w samej Jirze?
Odetchnij i czytaj dalej. Nie jesteś sam(a).

Z pomocą przychodzi narzędzie Jira Flow Companion, które nie wymaga ani praw administratora, ani instalacji w samej Jirze. Jira Flow Companion to bezpłatny dodatek do przeglądarki Google Chrome, a więc może przynieść ulgę, jeśli tylko masz możliwość użycia Chrome i dodania do niej dodatku.

Przy okazji tego odcinka postanowiłem zagadnąć autora wspomnianego narzędzia, którego uważam za niedocenionego bohatera (jak mawia się po angielsku „unsung hero”). O kim mowa? Autorem tego dodatku, autorem z potrzeby i praktyki jest Magnus Siverbrant, który na codzień pracuje z zespołami i organizacjami, również w dużej skali i który po zapoznaniu się z koncepcjami Kanbanu i towarzyszącym mu metryk postanowił z kolegą stworzyć zestaw oprogramowania, z którego darmowego elementu możemy wszyscy korzystać. Zapraszam więc do wysłuchania podcastu z wywiadem w języku angielskim a poniżej również do streszczenia, jakie możliwości daje Jira Flow Companion oraz – uwaga! – filmu pokazującego te możliwości w akcji.

Dodatek ten pozwala na śledzenie metryk dla danych, jakie pokazuje dana tablica Kanban w Jirze. Zarówno tej opartej o własną instalację, jak i Jirę Cloud.

Co można śledzić?

  • tempo dostarczania (delivery rate, throughput) zadań jednego lub więcej typów w określonym przedziale czasu i interwałach
  • czasy realizacji (lead time, cycle time) definiowane przez użytkownika jako czas upływający pomiędzy dwoma wskazanymi przejściami między statusami
  • raporty z iteracji (sprintów, również Scrumowych) o wybranej długości, dacie startu i pomiędzy określonymi stanami
  • zakumulowany wykres przepływu (CFD, cumulative flow diagram)

Co jeszcze? Model Monte Carlo!

Ponadto narzędzie to pozwala na budowanie modelu Monte Carlo projektującego realizację stabilnego, znanego obecnie zakresu na czas lub iteracje, a więc odpowiedź na pytanie – jak długo może potrwać realizacja np. obecnego backlogu zadań. O modelowaniu Monte Carlo mówiliśmy w Odcinku 40 podcastu, więc jeśli chcesz dowiedzieć o tym więcej lub odświeżyć widzę to zapraszam.

Zobacz sam(a) jak to działa!

Jeśli używasz tego dodatku lub zaczniesz np. w wyniku przeczytania tego postu lub obejrzenia tego filmu daj znać, jak idzie!

Dobrego odsłuchu i oglądania!

Pomóż innym, podziel się!


Leave a Reply

Masz feedback? Daj znać i nagraj się!