Odcinek 37. Jak Kanban zrobi z Ciebie (lepszego) Agile Coacha?

Czym różni się Agile Coach od Scrum Mastera? Czy można zostać skutecznym Agile Coachem nie znając nic poza Scrumem? Czy specjalizacja w jednej tylko formie organizacji pracy nie zawęża szkodliwie naszej perspektywy i użyteczności? Spróbujmy odpowiedzieć na powyższe pytania i zrozumieć, jak Metoda Kanban wpisuje się w narzędziownik agenta zmiany, jakim ma być Agile Coach?

Full-stack… Agile Coach?

Zacznijmy od analogii do ścieżki rozwoju developera. Możemy specjalizować się w Javie, może jakimś frameworku front-endu, a może w aplikacjach mobilnych. Możemy się w tym doskonalić i stać nawet światowej klasy ekspertami, ale gdy trafimy na nieco inne pole działania okaże się, że nasze bycie ekspertem w A nie przydaje się na wiele w B.

Idąc dalej tym tropem widzimy, że rynek poszukuje i mocno ceni tzw. full stack developerów, więc osoby, które „we wszystko”, choć nie muszą mieć żadnej z „warstw” na mistrzowskim poziomie. Co mówi nam to o profesji doradców, szkoleniowców, konsultantów i wszystkich innych rolach jakie przyjmuje Agile Coach? Czy możemy być Agile Coachem nie znając Scruma? Pewnie nie, ale też znając tylko jedną formę organizacji pracy możemy wpaść w pułapkę.

Gdy masz tylko młotek wszystko wydaje się być gwoździem.

Jeśli nie wierzysz to sprawdź i porozmawiaj z ludźmi w marketingu czy rekrutacji, którym sprzedano Scrum jako lek na wszystkie ich bóle. Przecież powinno pasować, bo problem jest z tzw domeny „complex”. Hmm… Wcale nie. Warto więc zrozumieć, jak Scrum i Kanban mogą współistnieć w zespole delivery, ale też jak ten drugi może podejmować wyzwania, do których Scrum zwyczajnie nie jest stworzony.

Etyka pracy

Podobnie ma się sprawa z umiejętnościami „skalowania” zwinności, która nie musi polegać na mnożeniu kolejnych „samoorganizujących i wielokompetencyjnych” zespołów. Jeśli to nie jedyna droga, to może nie musimy potykać się o próby „synchronizacji Sprintów”. I znów wielu speców nie potrafi zaproponować czegoś innego.

Pojawia się jeszcze aspekt etyki pracy. Nawet jeśli jesteś zatrudniana czy zatrudniany na stanowisko Scrum Mastera, konsultanta Kanban, czy doradcy skalowania, to… czy postępujesz etycznie proponując nie to, czego organizacja potrzebuje, ale w czym Ty jesteś dobry lub dobra? Czy sugerując organizacji jej transformację „pod rozwiązanie”, a nie uszycie rozwiązania „na miarę” możesz potem sobie ze spokojem spojrzeć sobie w twarz w lustrze?

Wydaje się, że grube i nawet filozoficzne problemy, ale właśnie do takich przemyśleń zachęcam. Jeśli chcesz być świadomym agentem zmiany, musisz ciągle poszerzać i doskonalić swój zestaw narzędzi. Scrum, Kanban, skalowanie, praca z zespołami non-dev, umiejętności komunikacyjne (wcale nie miękkie) czy choćby sztuka prezentacji – to coś, co uczyni Cię full stack Agile Coachem.

Jeśli ten odcinek dostarczył Ci ciekawych treści, może warto podzielić się nim z innymi?

Jeśli nie masz z kim podzielić się w firmie, to wrzuć go na swoje media społecznościowe lub wyślij go pierwszej osobie, jaka przyjdzie Ci teraz na myśl.

Chcesz więcej?

Mało? Chcesz otrzymać więcej praktycznej wiedzy? Dołącz do newslettera! Co w nim?

  • porady z serii „Lepsze daily”,
  • archiwum podcastu, czyli: co było, gdy Cię nie było ;-),
  • słownik Kanbanu (rozszyfrowuję dla Ciebie najważniejsze hasła, aby łatwiej Ci było zaznajomić się z Kanbanem),
  • i inne niespodzianki.

Jak dołączyć? Proste!

Kliknij tutaj, podaj imię, adres i gotowe.

Uważasz, że podcast niesie wartościową wiedzę i chciałbyś przyłożyć rękę do jego dalszego rozwoju?

Zostań Patronem/Patronką! Dzięki niecałej „dyszce na kawę” pomagasz mi pokryć koszty utrzymania domeny, hostingu oraz montażu i edycji podcastu, a co ważniejsze – dajesz wyraz uznania dla mojej pracy :-D.

A jeśli chcesz poznać metodę Kanban od podszewki, wziąć udział w grach i symulacjach na prawdziwych, „żywych” przykładach, to zapraszam Cię do udziału w szkoleniach: https://www.leanagile.ninja/

Śmiało rezerwuj miejsce na wybranym szkoleniu, a ja przekażę Ci wszystkie szczegóły w wiadomości mailowej.

Do następnego razu!

Pomóż innym, podziel się!


Leave a Reply

Masz feedback? Daj znać i nagraj się!