Odcinek 35. Co Scrum Master(ka) musi wiedzieć o Kanbanie?
Wokół Kanbanu krąży wiele nieporozumień, mitów i uproszczeń. Niestety część z nich krąży również w gronie, szczególnie mniej doświadczonych, Scrum Masterów i Scrum Masterek. Spróbujmy wrócić do podstaw i ustalić odpowiedzi na kilka kluczowych kwestii na temat tego, co o Kanbanie musi wiedzieć Scrum Master?
Tylko Scrum
W pracy ze Scrum Masterami spotykam często pewne niejasności, które mają różne podłoże. Czasem jest to kwestia dziwnie pojmowanej własnej identyfikacji – jestem Scrum Masterem i będę robił(a) tu tylko Scrum. Czasem jest to strach, że jeśli skieruję zespół lub organizację poza tory Scruma, to stanę się zbędny, bo w naszej firmie nie ma stanowiska Kanban… Flow Mastera? Częściej jest to zwyczajnie niepełna wiedza lub bazowanie na niesprawdzonych źródłach.
W 35. odcinku „Kanbanu przy kawie” znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy Kanban stanowi zagrożenie dla Scruma, a może jest wręcz objawem zdrady?
- Co z Kanbanu możemy spokojnie zastosować bez obaw o rozmontowywanie ram postępowania?
- Jak rozpoznać przypadki, gdy Scrum nie ma (obecnie) szans na powodzenie i warto poszukać alternatywy?
- Czy na drodze ewolucji od Scruma do Kanbanu nie ma szans powrotu?
- Przed czym Scrum Master powienien przestrzegać zespół, który rozważa „przejście na Kanban”?
Mity o Kanbanie
W odcinku znajdujecie sporo odniesień do kilku wcześniejszych odcinków podcastu poruszających tematy: Professional Scrum with Kanban, Scrumbana, Metryk przepływu, innych, niż dziś poruszane, mitów o Kanbanie. Jeśli ten odcinek jest Twoim wejściem w świat treści albo zechcesz go polecić koleżance lub koledze (niekoniecznie Scrum Masterowi), to poniżej znajdziesz wizualną mapę, a właściwie sieć wskazującą powiązania z wymienionymi tematami i konkretnymi odcinkami.
Jeśli ten odcinek dostarczył Ci ciekawych treści, może warto podzielić się nim z innymi? Nie warto trzymać tego dla siebie, a może pójdź o krok dalej – zbudujcie w gronie Scrum Masterów „jasną zasadę” dotyczącą podejścia do Kanbanu.
Jeśli nie masz z kim podzielić się w firmie, to wrzuć go na swoje media społecznościowe lub wyślij go pierwszej osobie, jaka przyjdzie Ci teraz na myśl!
Mało? Chcesz otrzymać więcej praktycznej wiedzy? Dołącz do newslettera! Co w nim?
- porady z serii „Lepsze daily”,
- archiwum podcastu, czyli: co było, gdy Cię nie było ;-),
- słownik Kanbanu (rozszyfrowuję dla Ciebie najważniejsze hasła, aby łatwiej Ci było zaznajomić się z Kanbanem),
- i inne niespodzianki :-).
Jak dołączyć? Proste!
Kliknij tutaj, podaj adres i gotowe!
Uważasz, że podcast niesie wartościową wiedzę i chciałbyś przyłożyć rękę do jego dalszego rozwoju?
Dzięki niecałej „dyszce na kawę” pomagasz mi pokryć koszty utrzymania domeny, hostingu oraz montażu i edycji podcastu, a co ważniejsze – dajesz wyraz uznania dla mojej pracy :-D.
A jeśli chcesz poznać metodę Kanban od podszewki, wziąć udział w grach i symulacjach na prawdziwych, „żywych” przykładach, to zapraszam Cię do udziału w szkoleniach: https://www.leanagile.ninja/
Śmiało rezerwuj miejsce na wybranym szkoleniu, a ja przekażę Ci wszystkie szczegóły w wiadomości mailowej!
Do następnego razu!